ZÁKON o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů

Úvodní slovo prezidenta k novému zákonu:

Váženén členky, vážení členové ESČ,

dovolte mi úvodem než se dostanu k samotnému zákonu pár slov úvodem. Na novém návrhu Zákonu o bezpečném provozu VTZ já osobně pracuji od roku 2014. Zpočátku jsem byl jeho fanouškem, velkým zastáncem a byl jsem velmi rád, že jako ESČ můžeme být u jeho zrodu od samého počátku. Velmi jsem si Vážil MPSV, že chce znát hlas odborníků na danou oblast. Bohužel s postupujícím časem musím konstatovat, že mé nadšení se mění ve zklamání. Tak jak na začátku byl slyšet odborný hlas, tak v poslední době bohužel musím konstatovat, že do znění zákona začínají mluvit jedinci, kteří se samotnou praxí mají pramalo společného a na znění zákona je to bohužel znát. Velmi v tuto chvíli zvažujeme, zda nadále budeme tento zákon podporovat, nebo zda po více jak 5 letech práce vzhledem k jeho finální podobě se ostře jako svaz postavíme proti. 

Mgr. Radek Roušar

Prezident ESČ

V jakém stádiu se nyní zákon nachází (stav k 1.6.2019)?

  • Návrh zákona je v současné době po tzv. meziresortním připomínkovém kole a po posouzení Legislativní radou vlády. Tyto poslední dvě fáze přinesly do podoby návrhu zákona řadu změn a dovolím si tvrdit, že bohužel ne k lepšímu, ba naopak návrh zákona nyní obsahuje i řadu formálních a věcných chyb. 
  • Zákon nyní čeká, až bude zařazen na program vlády, bude-li prijat vládou, půjde do poslanecké sněmovny, následně do senátu a pak k podpisu prezidentu ČR. Stále se počítá s účinností zákona od 1.1.2020, nicméně už jen málo kdo věří, že toto datum se dá stihnout.
  • Kromě zákona se budou do doby nabytí účinnosti zákona muset přijmout 4 nařízení vlády, která budou stanovovat jednotlivé druhy VTZ a jejich zařazení do tříd (pro elektro se bude jednat o náhradu vyhlášky č. 73/2010 Sb.) a pro elektrotechniku bude ještě jedno nařízení vlády, a to NV o odborné způsobilosti v elektrotechnice (které nahradí vyhl. 50/1978 Sb.

 

Dokumnty ke stažení:

Zpět na stránku "Členská sekce ESČ"

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---slider---

error Slider nebyl nalezen.

---infopanel---

+420 244 464 071

esc@elektrosvaz.cz